2010-09-06

Chiny mają pomysł na Polskę
wwe

Sun Yuxi, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, na konferencji prasowej przedstawił program rozwoju i umocnienia relacji chińsko-polskich. Gospodarka jest najważniejszym jego punktem.

Ambasador Sun Yuxi zapowiedział, że będzie zabiegał, by każdego roku w Polsce zainwestowała choć jedna chińska firma. W osiągnięciu tego celu mają pomóc misje gospodarcze przedsiębiorstw z  Państwa Środka, których jeszcze w tym roku będzie kilkanaście, najwięcej w październiku.

Podkreślił, że nie mają one na celu ogólnego rozeznania sytuacji, ale bliższe przyjrzeniu się konkretnym możliwościom do inwestowania w różnych miejscach Polski, gdyż chiński kapitał jest zorientowany na realne, a nie koncepcyjne działanie.

Zaznaczył, że pierwszy krok w tym kierunku już został osiągnięty w tym miesiącu. Dnia 19 sierpnia chińskie firmy działające w Polsce utworzyły Stowarzyszenie Przedsiębiorstw z Chińskim Kapitałem w Polsce (STCKP). Jego głównym zadaniem jest promowanie i wspieranie chińskich przedsiębiorstw, poprzez doradztwo i wymianę informacji. Sun Yuxi podkreślił, że do stowarzyszenia będą mogły zwracać się o pomoc także polskie firmy, które poszukują kontaktów biznesowych oraz są zainteresowane wejściem na chiński rynek.

Ambasador stwierdził, że nierównowaga w bilansie handlowym wynika także z tego iż w obu krajach jest za mało ekspertów od obu rynków. Dlatego będzie zabiegał, by jak najszybciej zwiększyć liczbę stypendiów dla studentów. Obecnie każdego roku na podstawie międzyrządowego porozumienia na zasadzie wzajemności z bezpłatnej nauki w każdym z krajów może skorzystać 30 osób. Według Sun ta liczba, z uwagi na teraźniejszą i przyszłą rzeczywistość gospodarczą, jest za mała.

Poprawa relacji gospodarczych między Chinami a Polską wymaga także zmiany w zakresie transportu. Zdaniem ambasadora konieczne jest uruchomienie połączenia lotniczego między Pekinem a Warszawą. - To nie ma znaczenia, czy to Polacy, czy Chińczycy pierwsi zaczną latać. Ważne jest, by ono było - powiedział Sun Yuxi. W jego ocenie należy spodziewać się dużego zainteresowania, zwłaszcza ze strony jego rodaków, których wielu chce tutaj przyjechać. Problem jest w tym, że w Chinach nie ma żadnych ofert. Dlatego też w najbliższych miesiącach do Polski przybędzie misja chińskich biur podróży, która pomoże im je przygotować.

Ambasador Sun Yuxi rozpoczął dziś oficjalne urzędowanie. Zadeklarował częste spotkania z polskimi dziennikarzami.

Jacek Strzelecki

Autor

Gazeta Bankowa

czytaj inne artykuły: Gazeta Bankowa

Investor helpline  24h   (+48) 609 860 090

Mapa wizerunkowa

Wszystkie prawa zastrzeżone

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013
Realizacja: agencja interaktywna [ zjednoczenie.com ]